poniedziałek , 27 czerwiec 2022

Ziyo – 24.08.2010 r. w Warszawie (goście:Kravat i Żelazna Brama) [relacja]

W ramach kolejnej odsłony cyklu wydarzeń muzycznych sygnowanych nazwą Pepsi Rocks, dnia 24 sierpnia 2010 r. w warszawskim Hard Rock Cafe wystąpiła legendarna rockowa grupa Ziyo. Gośćmi zespołu były dwie lokalne kapele: Kravat oraz Żelazna Brama.

Jako pierwsi na scenie pojawili się muzycy z zespołu Kravat w składzie: Mariusz (wokal), Artur (bas), Bartosz (perkusja), Przemysław (gitara) oraz Piotr (gitara / solo). Zaprezentowali publiczności 6 utworów utrzymanych w klimatach ciężkiego, rockowego grania (przypominającego momentami dokonania kapeli Guns N’ Roses), w tym m.in. cover Johna Lajoie pt. „Too Fast”, a także autorskie utwory m.in. „Samolot” i „Babilon”.

Setlista zespołu Kravat:

1. Samolot
2. Babilon
3. Too Fast (cover Johna Lajoie)
4. I Znów
5. Victory
6. NowyKravat – 24.08.2010 r. w Hard Rock Cafe, Warszawa – galeria zdjęć!

 Kolejną grupą, która zaprezentowała się na scenie Hard Rock Cafe, była Żelazna Brama w składzie: Szaweł (wokal), Alfred (bas), Maciek (gitara), Kuba (gitara), Dodek (perkusja) oraz Beniamin (klawisze). Muzykę zespołu zdecydowanie trudno zmieścić w konkretnych ramach muzycznych, jednakże można pokusić się o stwierdzenie, że jest to alternatywne spojrzenie na rap. Żelazna Brama zagrała łącznie 9 utworów, w tym m.in. „Przerwa na reklamę” oraz „Za moim skinieniem”. Charakterystyczną postacią zespołu był ubrany w czerwoną koszulę i skromny krawat Szaweł, który wykonując pierwszy utwór pt. „Uszczypnij mnie” trzymał w ręku książkę Wiktora Woroszylskiego „I ty zostaniesz indianinem”.

Setlista zespołu Żelazna Brama:

1. Uszczypnij mnie
2. Co w pudełku na dnie?
3. Za moim skinieniem
4. Rondo ONZ
5. Nierówność
6. Siedem
7. Przerwa na reklamę
8. Podał mi broń (Budda)
9. Zaufaj gwiazdom


Żelazna Brama – 24.08.2010 r. w Hard Rock Cafe, Warszawa – galeria zdjęć!

 Po występach gości nadszedł czas na gwiazdę wieczoru – zespół Ziyo! W rytmach gitarowego intra na scenie pojawili się poszczególni członkowie formacji: gitarzysta Andre, basista Getos, klawiszowiec Martinez oraz perkusista Arkadius. Po chwili przy mikrofonie stanął elegancko ubrany na czarno Jerzy Durał w skórzanych spodniach i okularach przeciwsłonecznych. Występ rozpoczął się tradycyjnie od kilku kompozycji pochodzących z ostatniej płyty „Puzzle” (w tym m.in. piękna i nastrojowa ballada „T…M…K…”), a następnie Ziyo przeszło do odgrywania swoich klasycznych hitów. Kiedy w wypełnionej po brzegi sali Hard Rock Cafe rozbrzmiały dźwięki najbardziej rozpoznawalnego utworu „Magiczne słowa”, dziesiątki osób ruszyło w tany. Jerzy porwał w dłoń białą różę, którą po chwili rzucił w kierunku publiczności. Atmosfera wewnątrz klubu była bardzo pozytywna i wspólnym zabawom pod sceną nie było końca.

Kolejnymi niespodziankami było odegranie przez zespół dwóch klasycznych, lecz zapomnianych kawałków „Witajcie w teatrze cieni” oraz „Panie prezydencie”. Nie zabrakło także „Wysp” oraz „Ikara” (z gościnnym udziałem Szawła z Żelaznej Bramy) i „Credo”. Interesująca do odnotowania była także sytuacja, w której jedna z fanek poprosiła w trakcie występu Jerzego o autograf na okładce płyty! Koncert zamknęła dynamiczna kompozycja „Idziemy wytrwale” (podczas której na scenie ponownie gościnnie pojawił się Szaweł) i pomimo faktu, że publiczność głośno i długo domagała się bisu, Ziyo tego wieczoru nie pojawiło się już więcej na scenie.

Setlista zespołu Ziyo:

1. Hello
2. Horoskop na urodziny
3. SMS 636
4. Mega moc RTV
5. T…M…K…
6. Ikar
7. Ten jeden raz
8. Wyspy
9. Credo
10. Magiczne słowa
11. Dancing with tears in my eyes (Ultravox cover)
12. Hush (cover)
13. Witajcie w teatrze cieni
14. Panie prezydencie
15. I was born to be free
16. Idziemy wytrwale


Ziyo – 24.08.2010 r. w Hard Rock Cafe, Warszawa – galeria zdjęć!

Zanim nadszedł czas pożegnania, z każdym z członków zespołu wykonałem sobie pamiątkowe zdjęcie i podzieliłem się wrażeniami z występu. Nie mogłem jednak prędko opuścić klubu, ponieważ w międzyczasie nad centralną częścią Warszawy rozpętała się potężna ulewa z piorunami.

Bez wątpienia był to niezwykle udany koncert, który na długo pozostanie mi w pamięci! 🙂

Paweł R. a.k.a. V-12/Tropyx
Szczecin, 9.09.2010 r.

Serdeczne podziękowania dla zespołu za ciepłe przyjęcie i miłą atmosferę, a w szczególności dla Joanny Seremak (Music No Stress Management) za pomoc w odnalezieniu noclegu. 🙂

Sprawdź również

Turbo (gość specjalny: Internal Quiet) – 25.11.2016 r. w Szczecinie [relacja]

Trzydziesta rocznica wydania „Kawalerii szatana” stała się pretekstem dla legendarnej formacji Turbo do wyruszenia w …

ETA – Nigdy (2017) [recenzja]

Dobrego rocka nigdy za wiele! Być może taka maksyma przyświeca młodym muzykom ze Szczecina, kryjącym …

Dni Gryfina 2017: Róże Europy, Kobranocka i Sztywny Pal Azji [relacja]

Tegoroczna majówka upłynęła pod znakiem deszczowej i chłodnej pogody. W tej niezbyt sprzyjającej aurze 2 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.