piątek , 1 lipiec 2022

Nieczynne elewatory przy ul. Portowej w Szczecinie

Przedwojenne elewatory znajdujące się w okolicach szczecińskiego Jeziora Dąbie od wielu lat popadają w ruinę. Pierwsza wizyta w tym miejscu we wrześniu 2008 r. pozwoliła dogłębnie sprawdzić obecny stan zabudowań. Co prawda były one rozkradzione i zdewastowane, jednakże ogólny widok nie był tak przerażający, jak to miało miejsce rok później.

W 2009 r. z powierzchni ziemi zniknęła waga i budynek przy bramie wjazdowej. Wycięto rosnące wokół drzewa i powalono słupy elektryczne. Przy elewatorze stojącym najbliżej Jeziora Dąbie pojawiły się hałdy piachu z gruzem. Budynki zostały ponadto zamurowane, a ktoś nawet pokusił się o wyciągnięcie kilkunastu kostek bruku z drogi wjazdowej na teren elewatorów.

Tereny ponoć miała/ma zagospodarować chińska firma Tian Yu, której ambitne plany (rekreacja, hotel itp.) trudno powiedzieć, czy zostaną kiedykolwiek zrealizowane…

Smutny widok na jeden z elewatorów.
Przedwojenny obiekt czeka na zburzenie…

 

Nieczynne elewatory przy ul. Portowej w Szczecinie – galeria zdjęć:
(Zdjęcia z dnia 13.11.2009 r.)


Dzięki uprzejmości Irka możemy cofnąć się w czasie i obejrzeć garść zdjęć z wycieczki po elewatorach z września 2008 roku. Była to niepowtarzalna okazja zwiedzenia wszystkich budynków i obejrzenia tego, co zostało po firmie, a nie zostało jeszcze rozkradzione przez złomiarzy. W ciągu zaledwie kilku miesięcy krajobraz w tym miejscu zmienił się niemalże nie do poznania.

Wycieczka po opuszczonych elewatorach – zdjęcia z dnia 20.09.2008 r. autorstwa Irka:


Sprawdź również

Otwarcie Biedronki – 24.11.2011 r. w Wielgowie

No i stało się! 24 listopada 2011 r. w Wielgowie (jedno z najdalej oddalonych od …

Spotkanie obrońców Willi Grüneberga z wiceprezydentem Szczecina

Plany budowy trasy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju oraz rzekomo blokująca realizację tejże inwestycji Willa Grüneberga, to …

„Uwalnianie książek” – 9.06.2011 r. w Wielgowie

Dnia 9 czerwca 2011 r. odbyła się w Wielgowie ósma edycja Ogólnopolskiego Święta Uwalnianych Książek. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.