wtorek , 28 czerwiec 2022

„Uwalnianie książek” – 9.06.2011 r. w Wielgowie

Dnia 9 czerwca 2011 r. odbyła się w Wielgowie ósma edycja Ogólnopolskiego Święta Uwalnianych Książek. Uczniowie tutejszego Zespołu Szkół nr 13 po raz piąty wzięli udział w realizacji tego jakże zaszczytnego przedsięwzięcia, które pod hasłem „Uwolnij swoje książki – dziel się z innymi!” ma na celu propagowanie i zachęcanie wszystkich do aktywnego czytania. Głównym organizatorem, jak co roku, była pani Lucyna Kowalczyk.

Tuż po godzinie ósmej rano, uczniowie rozstawili dwa stanowiska przed wejściem do szkoły. Zarówno rodzice, jak i nauczyciele, chętnie oglądali i wybierali darmowe książki, których przekrój tematyczny był bardzo zróżnicowany. Do uwolnienia zebrano łącznie aż 466 pozycji, z czego spora część pozyskała nowych właścicieli w ciągu kolejnych dwóch godzin.

Największą aktywnością w uwalnianiu książek wykazali się jak zwykle Robert Kupnicki, Paulina Ronkowska oraz Sebastian Cencyk. Pomimo niesprzyjającej aury (padającego deszczu) odważnie biegali ze stosami książek po najbliższej okolicy, uwalniając je m.in. przy sklepiku, na przystankach, a nawet w autobusach. Mistrzostwem w tej dziedzinie wykazała się Paulina, która bez skrupułów zatrzymała przejeżdżający po ul. Długiej pojazd asenizacyjny i z uśmiechem na twarzy wręczyła kierowcy kilka książek.

O godzinie 11:30 rozpoczął się pochód dzieci i młodzieży ulicami Wielgowa. Jedni trzymali w rękach kolorowe transparenty, inni natomiast uwalniali książki przechodzącym ludziom. Na czele pochodu, obok dyrektora pana Wojciecha Żerebeckiego i pani Lucyny Kowalczyk, szła także grupka uczniów, skandująca przez megafon hasła propagujące i zachęcające do czytania.

Trasa pochodu pozostała niezmieniona: najpierw barwny korowód uczniów przemaszerował przez ulicę Bałtycką, zmuszając do postoju m.in. ciężarówki dostawcze, następnie skierował się w stronę ulicy Łowczych i Ciepłej. Ostatnim etapem marszu była ulica Wiślana, w tym także i tutejsze przedszkole. Czekające przy płocie dzieci zostały obdarowane pozostałymi książkami. W rekordowym tempie wszyscy dotarli bezpiecznie z powrotem do szkoły.

Była to ostatnia edycja uwalniania książek w Wielgowie. Należą się w związku z tym słowa uznania dla pani Lucyny Kowalczyk, która przez kilka lat czynnie organizowała kolejne odsłony tego wydarzenia. Propagowanie czytelnictwa, w jakiejkolwiek formie, jest jak najbardziej pożądane, albowiem żaden film, telewizja czy komputer, nie zastąpią radości płynącej z lektury książek.

„Uwalnianie książek” – 9.06.2011 r. w Wielgowie – galeria zdjęć!


V-12/Tropyx
Szczecin, 14.06.2011 r.

Sprawdź również

Otwarcie Biedronki – 24.11.2011 r. w Wielgowie

No i stało się! 24 listopada 2011 r. w Wielgowie (jedno z najdalej oddalonych od …

Spotkanie obrońców Willi Grüneberga z wiceprezydentem Szczecina

Plany budowy trasy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju oraz rzekomo blokująca realizację tejże inwestycji Willa Grüneberga, to …

Jesienny Festyn Rodzinny – 30.09.2011 r. w Wielgowie

Dnia 30 września 2011 r. w Zespole Szkół nr 13 w Wielgowie odbył się Jesienny …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.