sobota , 21 Październik 2017

Opuszczone działki „Tęcza” i „Lotnisko” przy ul. Przestrzennej w Szczecinie [nieistniejące]

Przerażające… Okrutny obrazek dzisiejszej rzeczywistości, w której decydenci w jednej chwili pozbawiają setki ludzi ich miejsca do wypoczynku i rekreacji. W tym miejscu ma powstać… No właśnie co? Są ambitne plany na jakieś (kolejne) wielkie centrum handlowe z kinem… Ale czy rzeczywiście jest to nam potrzebne?

Ogródki działkowe „Tęcza” i „Lotnisko” zostały zrównane z ziemią w latach 2009-2010. Pomimo szumnie ogłaszanych planów przez prezydenta miasta, do dnia dzisiejszego (stan na koniec 2013 r.) nie wydarzyło się NIC na terenach znajdujących się wokół lotniska. A przecież przez tych kilka lat ludzie mogli spokojnie dalej uprawiać swoje grządki, dbać o drzewa owocowe, karmić zwierzęta, cieszyć się z ciszy i spokoju…

Rozmawiałem z jedną panią, którą spotkałem na opuszczonych działkach w listopadzie 2009 r. i przyznała ona, że to, co się tam wówczas działo, było niewyobrażalne. Nie dość, że wyrzucono wszystkich działkowiczów, ich altanki zostały rozkradzione, to jeszcze ktoś wydał decyzję o szybkiej wycince WSZYSTKICH drzew owocowych, nie pozwalając nawet dojrzeć owocom. Aby było śmieszniej, pracownicy zajmujący się wyburzaniem i karczowaniem, oferowali z tychże owocówek pocięte drewno do palenia, oczywiście nie za darmo.

Poniższa galeria przedstawia część ogródków działkowych „Tęcza”, które pod koniec 2009 r. nie zostały jeszcze zrównane z ziemią. Takie obrazki to niestety nic nowego w Szczecinie. A jak jest w innych miastach?

Kilka dni później wykonałem także zdjęcia na zrównanych z ziemią sąsiadujących ogródkach działkowych o nazwie „Lotnisko”, po których zostały tylko sterty drewna i gruzu, oraz pojedyncze altanki. Obecnie teren świeci pustkami i czeka na lepszą przyszłość.

Jedna z rozkradzionych i zniszczonych altanek na nieistniejącym ogródku działkowym przy ul. Przestrzennej w Szczecinie.
„Skarby” ukryte w czeluściach zniszczonych altanek.
Niektórym zniszczono bezpowrotnie azyl z czasów dzieciństwa…
To nie huragan, a ludzka ręka przyczyniła się do wymazania ogródków działkowych „Lotnisko” i „Tęcza” z mapy Szczecina.

 

Opuszczone działki, Szczecin os. Dąbie – galeria zdjęć:
(Zdjęcia z dnia 7.11. i 13.11.2009 r.)


Sprawdź również

Otwarcie Biedronki – 24.11.2011 r. w Wielgowie

No i stało się! 24 listopada 2011 r. w Wielgowie (jedno z najdalej oddalonych od …

Spotkanie obrońców Willi Grüneberga z wiceprezydentem Szczecina

Plany budowy trasy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju oraz rzekomo blokująca realizację tejże inwestycji Willa Grüneberga, to …

„Uwalnianie książek” – 9.06.2011 r. w Wielgowie

Dnia 9 czerwca 2011 r. odbyła się w Wielgowie ósma edycja Ogólnopolskiego Święta Uwalnianych Książek. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *